Czy wygląd i pieniądze są aż tak ważne?

Krótka odpowiedź brzmi: tak. Ale, że życie nie jest czarno-białe to należałoby odpowiedzieć na pytanie: Z czego taka sytuacja wynika oraz jak skorzystać dla dobra swoich relacji z tej wiedzy?

Zasoby partnera dla kobiety są ważne. Dzięki nim życie jest wygodniejsze, a sami czujemy się bezpieczniej. Co ciekawe, zainteresowanie męskimi zasobami wynika między innymi z naszego tańca godowego. Kobieta, która jest w zaawansowanej ciąży nie może pracować, a i po porodzie trzeba jej pozwolić dojść do siebie. Następnie opieka nad dzieckiem spoczywa przeważnie na niej. Ogromną pomocą w tej sytuacji jest mężczyzna, który dysponuje zasobami – w dzisiejszych czasach pieniędzmi, kiedyś skórą, mięsem, schronieniem. Zainteresowanie tymi elementami jest więc echem naszej ewolucji.

Z drugiej strony mamy mężczyzn, którzy baczną uwagę zwracają na powierzchowność kobiet. Nie bez powodu utarło się stwierdzenie, że mężczyźni są wzrokowcami. Pytanie tylko, dlaczego? Otóż mężczyzna nie może zajść w ciążę. Jedyną sposobnością na przedłużenie jego genów jest znalezienie kobiety, która urodzi mu zdrowe dzieci z dużą szansą na przeżycie. Po czym poznać taką kobietę? Natura załatwiła tę sprawę za nas: dobry wygląd = zdrowe geny. Atrakcyjny wygląd jest więc dla mężczyzn niczym światło dla ćmy.

Trzeba jednak wprowadzić tutaj bardzo ważne zastrzeżenia. Po pierwsze, dla większej części ludzi same pieniądze i sam wygląd nie są wystarczające, by stworzyć związek. Po drugie, pieniądze u mężczyzny nie oznaczają bycia milionerem, a umiejętność utrzymania siebie, ewentualnie rodziny; natomiast piękno dla mężczyzn niekoniecznie oznacza, że chcą tego co lansują media – piękno jest w oczach patrzącego.

Nie warto jest więc frustrować się na to, iż przedstawiciele płci przeciwnej patrzą na wygląd, czy na nasze zasoby. Problem pojawia się tylko wtedy, gdy jest to jedyna noga stołu, który jest związkiem. Taki stół nie jest stabilny. Naszym zadaniem powinno więc być dorobienie jak największej ilości nóg, które spowodują większe bezpieczeństwo relacji. Im konstrukcja pewniejsza, tym nasze poczucie bezpieczeństwa wyższe.

Czym mogą być te inne nogi stołu?

  • Wspólne pasje, zainteresowania
  • Poczucie humoru
  • Bliskość i intymność, które tworzą zaufanie
  • Podobne wartości, którymi kierujemy się w życiu

Nasze zainteresowanie pieniędzmi (zasobami) i wyglądem (zdrowiem) nie wzięło się znikąd. Są to pamiątki matki natury, która dba o to, abyśmy mieli największą szanse na pozostawienie po sobie dzieci. Natomiast aby żyło się nam lepiej na drodze do osiągnięcia tego celu (więcej o tym tutaj), warto by nasze relacje były wielo, a nie jednowymiarowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.