Proszę, dziękuję i przepraszam. 

W tym poście pomówimy o tym, czy rzeczywiście używanie powyższych zwrotów w kontaktach międzyludzkich jest tak ważne? Co te zwroty oznaczają i jak wpływają na trwałość związków…

Zacznijmy od ciekawego przykładu: kiedy poznajemy kogoś nowego, to przeważnie jesteśmy bardzo uprzejmi. Słowa takie jak przepraszam, dziękuję i proszę są nieodłącznym elementem etykiety. Kiedy rozmawiamy z kimś, od kogo czegoś potrzebujemy również nie omieszkamy użyć tych słów. Następnie, gdy zaczynamy randkować, chcemy się zazwyczaj pokazać z najlepszej strony i słowa te kolejny raz goszczą w naszym repertuarze.

Co jest takiego magicznego w tych trzech zwrotach?
  • Proszę. To słowo oznacza szacunek do drugiego człowieka. Kiedy prosimy kogoś o coś, nie mówimy: DAWAJ! MUSISZ! JUŻ! TERAZ! Gdybyśmy tak powiedzieli, osoba ta uznałaby, że została potraktowana bez szacunku i z pewnością na rękę nam nie pójdzie. Z drugiej strony, kiedy coś komuś dajemy również nie użyjemy zwrotów typu: MASZ! BIERZ TO! Słowo proszę jest zarezerwowane dla sytuacji, w których traktujemy kogoś z należytym szacunkiem.
  • Dziękuję. Większość ludzi nie jest naszymi dłużnikami ani niewolnikami. Każdy miły gest, pójście nam na rękę powinno dostać w zamian dziękuję. To wyraża wdzięczność. Oczywiście, nie musimy tego mówić, tylko nie dziwmy się w przyszłości, że inni przestaną iść nam na rękę. Wynika to bowiem z tego, iż wdzięczność jest zawsze mile widziana, gdyż pokazuje, że druga osoba docenia to, co zrobiliśmy. A każdy lubi czuć się docenionym.
  • Przepraszam. Słowo to wyraża nic innego jak troskę. Często gdy kogoś skrzywdzimy, zachowamy się w nieodpowiedni sposób, słowo przepraszam nie naprawi wyrządzonej krzywdy oraz nie zmieni sytuacji. Niemniej jednak, pokaże ono troskę o uczucia drugiej osoby. Gdy kogoś nie lubimy nie będziemy mieli ochoty tej osoby za nic przepraszać. Wynika to z tego, że ich uczucia nas nie obchodzą. Gdy natomiast mamy do czynienia z bliską nam osobą, nawet najmniejszy „występek” często kwitowany jest tym słowem.

Od dziecka słyszymy żeby używać powyższych słów. Ta mądrość życiowa nie wzięła się znikąd. Rodzice, nauczyciele, wychowawcy uczyli nas tych zwrotów, gdyż wiedzieli, że nasze życie stanie się łatwiejsze, gdy zaczniemy ich używać. Każda osoba w naszym towarzystwie chce czuć, że szanujemy ją, troszczymy się o jej uczucia oraz że jesteśmy jej wdzięczni za wszystko co dla nas robi. Pamiętajmy również, że słowa te nie ulegają przeterminowaniu. Czy nasza romantyczna znajomość trwa dzień i dopiero flirtujemy (tutaj więcej), czy pięćdziesiąt lat, słowa te zawsze będą cementować relacje i nigdy nie wyjdą z mody ludzi światłych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.