„Pragnę niedojrzałego partnera/partnerkę!”

Tego zwrotu jeszcze nie usłyszałem z niczyich ust. Każdy chce mieć u swego boku osobę dojrzałą. Ale tu pojawia się problem: Jak zidentyfikować dojrzałość? Wydaje mi się, że czasem łatwiej byłoby gdybyśmy byli jabłkami. Wtedy nie byłoby problemu: niedojrzały – kwaśny; dojrzały – słodki.

Jesteśmy jednak ludźmi i musimy się trochę bardziej postarać. Zacznijmy więc od tego, czym dojrzałość nie jest:

  • Nie są to siwe włosy i zmarszczki – oboje zapewne znamy całą rzeszę ludzi, którzy są w daleko posuniętym wieku, a epitetu dojrzały nigdy byśmy nie użyli w stosunku do nich.
  • Nie jest to wyłącznie osoba, która chce stabilizacji – na różnych etapach swojego życia chcemy różnych rzeczy i to samo dotyczy związków. Jest wiele osób, które biorą ślub w młodym wieku, a dojrzali wcale nie są, o czym często świadczą rozstania. A może być osoba, która chce wiele przelotnych znajomości i jest bardzo dojrzała i odpowiedzialna w tym co robi.

Ok, to czym w takim razie jest cała ta dojrzałość?

Dojrzałość oznacza to, że wiem czego w życiu chcę (nawet na danym etapie) i biorę za swoje wybory odpowiedzialność.

Tym właśnie jest dojrzałość. Mogę chcieć być singlem, mogę chcieć być w otwartym związku, mogę mieć przyjaciół z benefitami, mogę chcieć być w poliamorycznej relacji, a mogę chcieć ślubu i małżeństwa do końca życia – jeżeli wiem czego chcę, nie oszukuję innych, że jest inaczej i godzę się z konsekwencjami dokonywanego wyboru, jestem osobą dojrzałą.

A co z rozstaniem? Wiem, że nie jest miło usłyszeć słowa: „Zostańmy tylko przyjaciółmi” albo „Nie pasujemy jednak do siebie, zacznijmy się widywać z innymi osobami” – ale często jest to dojrzałe podejście. Wiemy, że ktoś nie pasuje do nas albo my nie pasujemy do tej osoby i jeśli nie przetniemy teraz więzi, to możemy się niepotrzebnie męczyć przez najbliższe lata i żyć od zdrady do zdrady (tutaj więcej). 

Może i nie jesteśmy jabłkami. Zapewne jesteśmy bardziej skomplikowani, ale pod pewnym względem mamy coś wspólnego: Kiedy zwiążemy się z osobą dojrzałą będzie słodko, kiedy natomiast zwiążemy się z kimś niedojrzałym będzie kwaśno. Tak więc, sobie i Tobie życzę jak największej ilości dojrzałych osób w naszym towarzystwie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.