Czy mówić mężczyznom komplementy? Tak! Przeczytaj jak to robić dobrze.

Bardzo często można się spotkać z pytaniem: Po co komplementować facetów? Zapominamy bowiem, że w pierwszej kolejności, każdy mężczyzna jest człowiekiem, a każdy człowiek lubi, kiedy docenia się jego dobre strony. To nas motywuje do stawania się lepszymi!

Zacznijmy od tego, że osoba, która daje komplement jest niczym posłaniec z dobrą wiadomością. Komplement jest bardzo przyjemny, bo po pierwsze pokazuje, że jesteśmy przez kogoś dostrzeżeni, a po drugie dostrzeżeni w bardzo pozytywny i przyjemny sposób. Osoba od której komplement wychodzi niezaprzeczalnie jest więc utożsamiana z przyjemnością.

Żyjemy w kulturze, która wcale nie zachęca nas by komplementować. Skąd to wiem? Wystarczy spojrzeć na reakcje osoby, która usłyszy od kogoś miłe słowa. Osoba taka momentalnie zaczyna zaprzeczać komplementowi: Ładna sukienka! – A coś Ty, wcale nie taka ładna, z wyprzedaży. I tak w kółko. Osoba, która komplement ofiarowała, czuje jakby rzuciła grochem o ścianę – zamiast sprawić komuś przyjemność, wywołała tylko konsternacje.

Jak więc właściwie komplementować mężczyzn?

  • Komplementuj za drogę do osiągnięcia, a nie samo osiągnięcie. 

Zacznijmy od tego, że aby w życiu coś osiągnąć, często trzeba się ciężko napracować. Oczywiście, przedmioty takie jak samochód, mieszkanie, zegarek mogą być piękne, ale kiedy dotyczy ich komplement, to staje się on bezosobowy. Aby nabrał on głębszego znaczenia, aby zaczął on dotyczyć konkretnego człowieka, pochwalmy za to, że mężczyzna mógł sobie pozwolić np. na drogi samochód dzięki swojej przedsiębiorczości. Dzięki temu komplement staje się osobowy i dotyczy żywego człowieka.

  • Komplementuj za bycie prawdziwym mężczyzną. 

Nie da się ukryć, że jedną z uszczypliwości w stosunku do faceta jest nazwanie jego zachowania kobiecym: „Mówisz jak baba!”, „Zachowujesz się jak kobieta!” Jest to bardzo nieprzyjemne, gdyż odziera mężczyznę z męskości – czegoś na czym mu bardzo zależy. Zupełnie odwrotny skutek ma nazwanie mężczyzny męskim. Wtedy jest on wniebowzięty. Często przez całe życie mężczyźni próbują udowadniać swoją męskość, kiedy więc zjawi się kobieta, która będzie potrafiła zauważyć to i skomplementować mężczyznę, za to iż jest męski, nie pozostanie ona dla niego obojętna.

  • Komplementuj za bycie najlepszym.

Badania już dawno pokazały, że mężczyźni kochają konkurować. Pokazuje to świat sportu, biznesu. Mężczyzna zawsze chce być najlepszy: najszybszy, najskuteczniejszy, najbogatszy – jednym słowem NAJ. Nie da się również ukryć, że robią to dla kobiet. Jeśli więc zjawi się kobieta, która będzie potrafiła połechtać męskie ego i pochwalić faceta za to, że jest w czymś najlepszy – mężczyzna zacznie przepadać za taką kobietą.

Tak jak napisałem na początku wpisu: Przepadamy za posłańcami, którzy przynoszą dobre wiadomości, a komplement właśnie taką dobrą wiadomością jest. Komplement dobrany specjalnie dla mężczyzny, uwzględniając to, że się od siebie różnimy (tu więcej o tym jak myśli mężczyzna) jest jak szyte na miarę dobre słowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.