Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek powiedzieć partnerowi: Domyśl się! I moje pytanie: czy od tego momentu zaczął się domyślać? Niekoniecznie, prawda?

Powiedzenie do drugiej osoby, aby zaczęła się domyślać o co nam chodzi, to inaczej powiedzenie jej: Bądź mną! Czemu Ty nie jesteś MNĄ!? 

Dlaczego to nie działa? Gdyż każdy z nas wychował się w innym środowisku, w innej rodzinie, w innych okolicznościach. Dodatkowo jesteśmy różnej płci, a to też ma wpływ na to, jacy jesteśmy i jak postrzegamy Świat. I na koniec: mamy zupełnie inne doświadczenia życiowe, a zatem i potrzeby.

Kiedy usilnie staramy się, aby drugi człowiek czytał w naszych myślach, jesteśmy na najlepszej drodze, by zacząć tego kogoś postrzegać jako egoistę:

„On dla mnie TEGO nie robi…Liczy się tylko On… On ma mnie w nosie!”.

Ale tak wcale nie musi być. Ażeby nazwać kogoś w związku egoistą, musi ta osoba ZNAĆ nasze potrzeby oraz będąc w stanie je zaspokoić nie zaspokaja ich, podczas gdy my zaspokajamy jej potrzeby. I tu jest sedno sprawy: często partner nie zna tak naprawdę naszych potrzeb i zamiast mu o nich powiedzieć każemy mu się DOMYŚLAĆ.

Po drugie musimy wiedzieć, że partner jest w stanie zrealizować nasze potrzeby. Nie kłócą się one z jego wartościami, celami, przekonaniami, a nawet z jego możliwościami, czy to fizycznymi, czy finansowymi.
Musimy pamiętać, że to my jesteśmy głównie odpowiedzialni za nasze potrzeby w życiu dorosłym. I to jest dobra wiadomość, bo to my możemy układać swoje życie pod realizacje swoich planów.

Kiedy więc chcemy użyć zwrotu „Domyśl się!”, zastanówmy się jak my się poczuliśmy, kiedy ostatnio ktoś do nas tak powiedział. Poczuliśmy bezsilność. Bo gdybyśmy wiedzieli, o co temu komuś chodziło, to nie musieliśmy się domyślać, a więc jeśli musimy się domyślać, to nie wiedzieliśmy. Przerwijmy zatem ten zaklęty krąg i wypowiedzmy swoje potrzeby na głos. Świadomy partner z pewnością będzie nam za to wdzięczny, a nam zaoszczędzi to czasu i frustracji.

SESJE INDYWIDUALNE Z MOJĄ OSOBĄ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.