Mądry człowiek uczy się na błędach i sukcesach innych ludzi. 

O miłości można dużo powiedzieć. Jest o niej pełno książek, sztuk oraz filmów. Co sprawia, że jedne dzieła stają się niezapomniane, a inne, które również traktują o tym cudownym uczuciu, znikają niezapamiętane?

Film „Pamiętnik” z Ryanem Gosling’iem to obraz kultowy. Wiele osób, które go oglądały stwierdza, że historia którą opowiada jest marzeniem wielu ludzi. Dlaczego właśnie ten film tak dobrze do nas przemawia? Przeanalizujmy kilka kwestii, które nie dość, że wytłumaczą nam jak ludzie się zakochują, to również pokażą jak możemy zastosować tę wiedzę do własnego – miłosnego – życia.

Dlaczego główni bohaterowie zakochali się w sobie bez pamięcI?

Jeśli dokładnie prześledzimy pierwszą randkę Noah i Allie, to zrozumiemy, że była to randka idealna. Oboje robili pewne rzeczy pierwszy raz w życiu (jak taniec na środku ulicy), oboje zrobili coś niebezpiecznego (jak leżenie na środku skrzyżowania) oraz oboje byli niezwykle szczerzy ze sobą i nie próbowali udawać kogoś kim nie są (opowiadanie o swoich skrytych marzeniach). Te trzy elementy są niesamowicie ważne z punktu widzenia relacji. Budują one wzajemne zaufanie, bliskość oraz nie są nudne – oni się zwyczajnie nie nudzili swoim towarzystwem.

Dlaczego Noah i Allie nigdy o sobie nie zapomnieli?

Ta para nie była wolna od przeciwności losu. Z jednej strony była rodzina Allie, która zakazywała spotykania się jej z Noah. Jak wiemy ze sztuki Szekspira „Romeo i Julia” owoc zakazany tylko umacnia miłość. Z drugiej strony Noah chciał aby Allie niczego w życiu nie brakowało, a wiedział, że sam może nie zapewnić jej godnego życia, dlatego wycofał się w najsilniejszym punkcie uczucia. Kiedy bowiem związek urywa się w najpiękniejszym momencie, jego cudowne wspomnienie nie może być niczym zmącone w przyszłości.

Dlaczego niektórzy płaczą w kinie?

„Pamiętnik” jest tylko filmem. Wszyscy to wiemy, a jednak każdy z nas chce doświadczyć tego, o czym mówi: miłości na całe życie. Obietnica Noah, że nie opuści Allie do końca życia została spełniona. W świecie pełnym zawirowań, gdzie utrzymanie miłości, a później codziennego związku jest ciężkie, widzimy przykład ludzi, którym się to udało…do ostatniego dnia ich życia.

Film ten ma bardzo wiele elementów, które budują cudowną atmosferę. Elementy te nie są przypadkowe. Tak jakby reżyser i scenarzysta wiedzieli jak poprowadzić fabułę i co przemówi do widza. O wszystkich tych elementach mówię w filmie poniżej. Jeśli więc masz ochotę zgłębić tajemnice związku Noah i Allie z „Pamiętnika” zapraszam Cię do obejrzenia Miłosnej Analizy, która znajduje się poniżej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.