Czy obrączka na palcu faceta to istny wabik? 

Odpowiedź brzmi: tak! Z biologicznego punktu widzenia, kobiety widzą zajętych mężczyzn jako bardziej atrakcyjnych. Taki mężczyzna sprawdza się w związku, jest płodny, a to wszystko za nas sprawdziła już inna kobieta.

Dlaczego takie zjawisko ma miejsce? Wynika to z preselekcji. Preselekcja, czyli wybór jakiegoś mężczyzny przez inną kobietę jest jego najlepszą reklamą dla innych pań. Mężczyzna nawet jeśli zapłodni kobietę, to nie znaczy, że nie może zapładniać dalej. Natura jakby podpowiadała: Hej! Panie! Tu jest mężczyzna z dobrymi genami! Niech skorzysta was jak najwięcej!

Co ciekawe, to nie dotyczy mężczyzn. Po pierwsze dlatego, że jeśli jakiś mężczyzna ma dziewczynę, to prawdopodobnie z nią współżył, a zatem jest ona potencjalnie w ciąży. Nie będzie więc ona przedstawiać wartości dla faceta, który chciał przedłużyć swoją linię genetyczną. Po drugie, u mężczyzn przez tysiące lat tworzyła się mocno zdefiniowana lojalność. Na polowaniu mężczyźni musieli sobie bezgranicznie ufać; podczas nocnego czuwania nad bezpieczeństwem wioski, panowie również musieli składać swoje i ich rodzin bezpieczeństwo w ręce zaufanego przyjaciela. Brak lojalności wiązał się ze strachem i utratą życia.

Często można się spotkać z powiedzeniem: koledzy ponad kobiety. „Partnerki przychodzą i odchodzą, a prawdziwi przyjaciele zostają na całe życie.” Teraz już wiesz, że nie jest to tylko czcze gadanie.

Kiedy w żeńskim kręgu znajomych dochodzi do odbicia jakiegoś mężczyzny przez jedną z pań, reszta kobiet nie odwraca się plecami do winowajczyni. Kobiety z jakiegoś powodu rozumieją sytuację zdradzonej i zdradzającej i często żałują obu stron konfliktu. Mężczyźni wprost przeciwnie: jeśli zawiodłeś zaufanie naszego wspólnego znajomego, to zapewne zawiedziesz i nasze – to sposób męskiego postrzegania tej samej sytuacji.

Jak więc się okazuje, preselekcja ma ogromny wpływ na dobieranie się ludzi w pary. U kobiet jest ona echem przeszłości, które ma pomóc jej w znalezieniu jak najlepszego dawcy nasienia i opiekuna rodziny – w wybór często jest trudny (więcej tutaj). U mężczyzn natomiast jest ona potępiana, gdyż łamie kod lojalności na którym zbudowana jest męska przyjaźń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.