Nie jesteśmy połówkami jabłek, czy pomarańczy. My jesteśmy wiśniami – całymi owocami – z miejscem dla drugiego owocu na szypułce.

Elementów, które są ważne dla związku, jest cała masa. Jeśli jednak pokusić się o zamknięcie ich wszystkich klamrą, można by dojść do wniosku, że najważniejszymi elementami dla relacji są:

  1. Harmonia

  2. i Synergia.

Harmonia panuje wtedy, gdy mamy do czynienia z porządkiem, pewnym układem, który jest optymalny dla nas. Osoby, które tworzą relację, współistniejąc w przyjaznych stosunkach budują harmonijną całość. Każda z osób, oczywiście, ma swoje standardy, oczekiwania co do partnera. One jednak zmieniają się w czasie. Najprawdopodobniej mężczyzna, który chce się ustatkować, chce założyć rodzinę nie będzie kimś kogo poszukuje 20-letnia kobieta, która chce podróżować po świecie i się nie deklarować. I na odwrót. Jedno jednak jest charakterystyczne dla obu przypadków: aby „zaiskrzyło” musi pojawić się harmonia. To co reprezentuje sobą mężczyzna, musi pokrywać się z tym, czego oczekuje kobieta.

Jak te oczekiwania komunikować, ale również jak szybko przekonać się z kim mamy do czynienia? Na te, i wiele, wiele innych pytań mam zamiar odpowiedzieć.

Niezwykle ciekawym zjawiskiem jest również synergia. Można ją zdefiniować w bardzo obrazowy sposób: 1 + 1 = 11, czyli suma połączonych składników przewyższa sumę poszczególnych składników. Krótko więc mówiąc: dobry związek wznosi nasze życie na wyżyny. Ubogaca je, motywuje do ciągłego rozwoju.

Tym co ważne, to nie można stwierdzić, że w relacjach ważniejszy jest mężczyzna, czy kobieta. To niedorzeczne. Oni oboje są równie potrzebni. Ciekawe natomiast jest to, iż oboje są różni. Są to różne składniki, które w odpowiednim połączeniu owocują uczuciem.